Panasonic Electric Works HC2-HP-DC12V
HC2-HP-DC12V picture photo
Mfg. Part Number
HC2-HP-DC12V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 12V
Datasheet Download
HC2-HP-DC12V.pdf
Availability of HC2-HP-DC12V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HC2-HP-DC12V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC2-HP-DC12V
Internal Part NumberEIS-HC2-HP-DC12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Coil TypeNon Latching
Coil Current75mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time10ms
Release Time5ms
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power900 mW
Coil Resistance160 Ohms
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC2-HP-DC12V
Related LinksHC2-HP, HC2-HP-DC12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC2-HP-DC12V Details Description
Related parts for HC2-HP-DC12V
RES 143K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DVR DARL ALT REG VOLT 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 10A SCREW TERM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 2 16P 50MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.3A 6TMLF datasheet.pdf
IC PCIE BUFFER 100MHZ 24QFN datasheet.pdf