Panasonic Electric Works HC2-HTM-AC100V-F
HC2-HTM-AC100V-F picture photo
Mfg. Part Number
HC2-HTM-AC100V-F
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 100V
Datasheet Download
HC2-HTM-AC100V-F.pdf
Availability of HC2-HTM-AC100V-F
QUANTITY
HC2-HTM-AC100V-F Order Process
Ship out your order
Specifications of HC2-HTM-AC100V-F
Internal Part NumberEIS-HC2-HTM-AC100V-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHC
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current13.2mA
Coil Voltage100VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)80 VAC
Turn Off Voltage (Min)30 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC2-HTM-AC100V-F
Related LinksHC2-HTM-, HC2-HTM-AC100V-F Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC2-HTM-AC100V-F Details Description
Related parts for HC2-HTM-AC100V-F
IC LITH BATTERY PROTECT 8-USOP datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
C/A 62.5/125UM,ZIPST,MTRJ datasheet.pdf
ATTENUATOR, FC/UPC, DW, 9DB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.8A 170 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG HSG 4CKT BEIGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL LT6105 datasheet.pdf
CAP MICA 82PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf