FFF HC24B28000J0G
HC24B28000J0G picture photo
Mfg. Part Number
HC24B28000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
250 TB SPRING CLAMP HIGH
Datasheet Download
HC24B28000J0G.pdf
Availability of HC24B28000J0G
QUANTITY
HC24B28000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HC24B28000J0G
Internal Part NumberEIS-HC24B28000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHC
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level24
Pitch0.098" (2.50mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current2A
Voltage300V
Wire Gauge20-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole, Kinked Pin
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingPhosphor Bronze - Tin Plated
Clamp Material - Plating-
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC24B28000J0G
Related LinksHC24B2, HC24B28000J0G Datasheet, FFF Distributor
HC24B28000J0G Details Description
Related parts for HC24B28000J0G
RES 1.82K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF 8-32 ALUMINUM 1/4" datasheet.pdf
CONN TNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN RECPT 46POS .100" STR datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OCP 8SOP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 400A 3T0WER datasheet.pdf