Panasonic Electric Works HC2K-DC100V-F
HC2K-DC100V-F picture photo
Mfg. Part Number
HC2K-DC100V-F
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 100V
Datasheet Download
HC2K-DC100V-F.pdf
Availability of HC2K-DC100V-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HC2K-DC100V-F Order Process
Ship out your order
Specifications of HC2K-DC100V-F
Internal Part NumberEIS-HC2K-DC100V-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
PCN Obsolescence/ EOLHC Relays Feb/2012
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHC
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current15.6mA
Coil Voltage100VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)80 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time20ms
Release Time50ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.56 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-40°C ~ 50°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC2K-DC100V-F
Related LinksHC2K-D, HC2K-DC100V-F Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC2K-DC100V-F Details Description
Related parts for HC2K-DC100V-F
CONN SOCKET SIP 37POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 56POS datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
RES 39 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
SITE LICENSE CORDIC ALGO XP2 datasheet.pdf
FUSE 1A 240V FAST BRITISH SMD datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN JUMPER AMC PLUG-PLUG 204MM datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf