Amphenol Aerospace Operations MS3472L18-32SZ
MS3472L18-32SZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3472L18-32SZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
MS3472L18-32SZ.pdf
Availability of MS3472L18-32SZ
QUANTITY
MS3472L18-32SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472L18-32SZ
Internal Part NumberEIS-MS3472L18-32SZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472L18-32SZ
Related LinksMS3472L, MS3472L18-32SZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3472L18-32SZ Details Description
Related parts for MS3472L18-32SZ
IC PWM PWR DRVR HI-EFF 32-HLQFP datasheet.pdf
CAP CER 180PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH DIP 5POS SEAL TAPE SMD datasheet.pdf
LED IND LIGHT YLW 6V datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 5A FIN datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 7.5VOUT 100W datasheet.pdf
FUSE HEV LC 250VAC 50A PLUG IN datasheet.pdf