Panasonic Electric Works HC2K-DC12V-F
HC2K-DC12V-F picture photo
Mfg. Part Number
HC2K-DC12V-F
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 12V
Datasheet Download
HC2K-DC12V-F.pdf
Availability of HC2K-DC12V-F
QUANTITY
HC2K-DC12V-F Order Process
Ship out your order
Specifications of HC2K-DC12V-F
Internal Part NumberEIS-HC2K-DC12V-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current100mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-40°C ~ 50°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC2K-DC12V-F
Related LinksHC2K-D, HC2K-DC12V-F Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC2K-DC12V-F Details Description
Related parts for HC2K-DC12V-F
MOSFET N-CH 200V 18A D2PAK datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 825MA 977 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 8SOIC datasheet.pdf
COUNTER 6 CHAR 90-264V PANEL MT datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V NP0 2220 datasheet.pdf
RACK - FILTER GRILL GREY datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 2VOUT 40W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
MICRO 100C P 72" YEL JACKS NI datasheet.pdf