Vishay/Dale RWR80S1370FRB12
RWR80S1370FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1370FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 137 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1370FRB12.pdf
Availability of RWR80S1370FRB12
QUANTITY
RWR80S1370FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1370FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S1370FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)137
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1370FRB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S1370FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1370FRB12 Details Description
Related parts for RWR80S1370FRB12
IC TRANSCEIVER RS485 ISO 28SOIC datasheet.pdf
TERM TUBULAR TONGUE 4/0AWG #3/8 datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" WW datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PLNGR 1M CBL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 50POS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40A 100V TO-262AA datasheet.pdf