Eaton (formerly Cooper Bussmann) HC2LP-2R2-R
HC2LP-2R2-R picture photo
Mfg. Part Number
HC2LP-2R2-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 24.3A 2.3 MOHM
Datasheet Download
HC2LP-2R2-R.pdf
Availability of HC2LP-2R2-R
QUANTITY
HC2LP-2R2-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HC2LP-2R2-R
Internal Part NumberEIS-HC2LP-2R2-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package130
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHC2LP
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating24.3A
Current - Saturation31.9A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test300kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.755" L x 0.755" W (19.20mm x 19.20mm)
Height - Seated (Max)0.440" (11.18mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC2LP-2R2-R
Related LinksHC2LP, HC2LP-2R2-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HC2LP-2R2-R Details Description
Related parts for HC2LP-2R2-R
CAP CER 0.039UF 35V 1206 datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 50POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER THRM 3A 28VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 136VWM 219VC SMCJ datasheet.pdf
RES 1.82M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DSUB 50POS datasheet.pdf