Eaton (formerly Cooper Bussmann) HC2LP-2R2-R
HC2LP-2R2-R picture photo
Mfg. Part Number
HC2LP-2R2-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 24.3A 2.3 MOHM
Datasheet Download
HC2LP-2R2-R.pdf
Availability of HC2LP-2R2-R
QUANTITY
HC2LP-2R2-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HC2LP-2R2-R
Internal Part NumberEIS-HC2LP-2R2-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package130
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHC2LP
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating24.3A
Current - Saturation31.9A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test300kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.755" L x 0.755" W (19.20mm x 19.20mm)
Height - Seated (Max)0.440" (11.18mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC2LP-2R2-R
Related LinksHC2LP, HC2LP-2R2-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HC2LP-2R2-R Details Description
Related parts for HC2LP-2R2-R
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 120V datasheet.pdf
TXRX 18BIT UNIV BUS LV 56TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 1500PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
TRI N J/N SIZE 14 datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
BATTERY CHARGER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.056UF RADIAL datasheet.pdf