Eaton (formerly Cooper Bussmann) HC2LP-4R7-R
HC2LP-4R7-R picture photo
Mfg. Part Number
HC2LP-4R7-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 17A 4.6 MOHM SMD
Datasheet Download
HC2LP-4R7-R.pdf
Availability of HC2LP-4R7-R
QUANTITY
HC2LP-4R7-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HC2LP-4R7-R
Internal Part NumberEIS-HC2LP-4R7-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package130
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHC2LP
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating17A
Current - Saturation21.25A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4.6 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test300kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.755" L x 0.755" W (19.20mm x 19.20mm)
Height - Seated (Max)0.440" (11.18mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC2LP-4R7-R
Related LinksHC2LP, HC2LP-4R7-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HC2LP-4R7-R Details Description
Related parts for HC2LP-4R7-R
IC OTP 256KBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 29POS 5A datasheet.pdf
CONN HN PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP TANT ENG KIT STANDARD T491 datasheet.pdf
YOKE CLAMP SCREW CONN GREEN/YLLW datasheet.pdf
RELEASABLE TIE 5.5"L 50LB BLACK datasheet.pdf
DIN-SIGNAL HARBUS64-142MR-3 0C1- datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
VARISTOR 14MM EPOXY 3KA 61.2V datasheet.pdf
150UF 450V 30X30MM 85C 5000H datasheet.pdf