Panasonic Electric Works HC3-H-AC100V-F
HC3-H-AC100V-F picture photo
Mfg. Part Number
HC3-H-AC100V-F
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 100V
Datasheet Download
HC3-H-AC100V-F.pdf
Availability of HC3-H-AC100V-F
QUANTITY
HC3-H-AC100V-F Order Process
Ship out your order
Specifications of HC3-H-AC100V-F
Internal Part NumberEIS-HC3-H-AC100V-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHC
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current13.2mA
Coil Voltage100VAC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)80 VAC
Turn Off Voltage (Min)30 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC3-H-AC100V-F
Related LinksHC3-H-A, HC3-H-AC100V-F Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC3-H-AC100V-F Details Description
Related parts for HC3-H-AC100V-F
IC 3.3V PLL MULTI-CLK GEN 20QSOP datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT 2CH 150KSPS 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 8A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 18POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 164MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.67 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP5T datasheet.pdf
OSC CMEMS 100.000MHZ SMD datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf