Copal Electronics TM7EP504
TM7EP504 picture photo
Mfg. Part Number
TM7EP504
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 500K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
TM7EP504.pdf
Availability of TM7EP504
QUANTITY
TM7EP504 Order Process
Ship out your order
Specifications of TM7EP504
Internal Part NumberEIS-TM7EP504
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelTM7EP504
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTM-7
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns3
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRound - 0.283" Dia x 0.272" H (7.20mm x 6.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TM7EP504
Related LinksTM7E, TM7EP504 Datasheet, Copal Electronics Distributor
TM7EP504 Details Description
Related parts for TM7EP504
SIP HEADER 55 POS STRAIGHT PCB datasheet.pdf
CONN FEM COAX 5W5 SLD CUP TIN datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 25 M28 BLACK datasheet.pdf
IC DGTL SW 2048X2048 100-PQFP datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 407K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IDC SOCKET 2.54MM 64 CONTACTS datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf