Panasonic Electric Works HC3-H-AC12V
HC3-H-AC12V picture photo
Mfg. Part Number
HC3-H-AC12V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 12V
Datasheet Download
HC3-H-AC12V.pdf
Availability of HC3-H-AC12V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HC3-H-AC12V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC3-H-AC12V
Internal Part NumberEIS-HC3-H-AC12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHC
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current100mA
Coil Voltage12VAC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VAC
Turn Off Voltage (Min)3.6 VAC
Operate Time10ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC3-H-AC12V
Related LinksHC3-H, HC3-H-AC12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC3-H-AC12V Details Description
Related parts for HC3-H-AC12V
FILTER LINE FAST TERM 20A datasheet.pdf
RES SMD 1.4KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE 43POS .156 BLACK datasheet.pdf
HDWR KNURL NUT 16 MM AV SERIES datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 46POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 05VIN 24VOUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD DIN 15W datasheet.pdf