Panasonic Electric Works HC3-H-AC24V-F
HC3-H-AC24V-F picture photo
Mfg. Part Number
HC3-H-AC24V-F
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 24V
Datasheet Download
HC3-H-AC24V-F.pdf
Availability of HC3-H-AC24V-F
QUANTITY
HC3-H-AC24V-F Order Process
Ship out your order
Specifications of HC3-H-AC24V-F
Internal Part NumberEIS-HC3-H-AC24V-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Coil TypeNon Latching
Coil Current50mA
Coil Voltage24VAC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VAC
Turn Off Voltage (Min)7.2 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC3-H-AC24V-F
Related LinksHC3-H-, HC3-H-AC24V-F Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC3-H-AC24V-F Details Description
Related parts for HC3-H-AC24V-F
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
MICRO 51POS SKT 8" datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 305MA 1.1 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 7.77K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE 315A 900V 00/80 AR datasheet.pdf