Panasonic Electric Works HC3-HL-AC24V-F
HC3-HL-AC24V-F picture photo
Mfg. Part Number
HC3-HL-AC24V-F
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 24V
Datasheet Download
HC3-HL-AC24V-F.pdf
Availability of HC3-HL-AC24V-F
QUANTITY
HC3-HL-AC24V-F Order Process
Ship out your order
Specifications of HC3-HL-AC24V-F
Internal Part NumberEIS-HC3-HL-AC24V-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHC
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current50mA
Coil Voltage24VAC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VAC
Turn Off Voltage (Min)7.2 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesLED Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC3-HL-AC24V-F
Related LinksHC3-HL-, HC3-HL-AC24V-F Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC3-HL-AC24V-F Details Description
Related parts for HC3-HL-AC24V-F
IC 16BIT TRANSP D LATCH 48-TSSOP datasheet.pdf
VARISTOR 61.2V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 16POS 15AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 63V AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CAP CER 3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf