Panasonic Electric Works HC3-HPL-AC120V
HC3-HPL-AC120V picture photo
Mfg. Part Number
HC3-HPL-AC120V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 120V
Datasheet Download
HC3-HPL-AC120V.pdf
Availability of HC3-HPL-AC120V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HC3-HPL-AC120V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC3-HPL-AC120V
Internal Part NumberEIS-HC3-HPL-AC120V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHC
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current10.9mA
Coil Voltage120VAC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)96 VAC
Turn Off Voltage (Min)36 VAC
Operate Time10ms
Release Time10ms
FeaturesLED Indicator
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC3-HPL-AC120V
Related LinksHC3-HPL, HC3-HPL-AC120V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC3-HPL-AC120V Details Description
Related parts for HC3-HPL-AC120V
CONN HEADER 72POS .100 R/A DL datasheet.pdf
IC CONV DCDC FLASH MEM 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG HSG 4CKT BEIGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 5MM 4POS BLACK datasheet.pdf