Panasonic Electric Works HC3-HPL-AC12V-F
HC3-HPL-AC12V-F picture photo
Mfg. Part Number
HC3-HPL-AC12V-F
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 12V
Datasheet Download
HC3-HPL-AC12V-F.pdf
Availability of HC3-HPL-AC12V-F
QUANTITY
HC3-HPL-AC12V-F Order Process
Ship out your order
Specifications of HC3-HPL-AC12V-F
Internal Part NumberEIS-HC3-HPL-AC12V-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Coil TypeNon Latching
Coil Current100mA
Coil Voltage12VAC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VAC
Turn Off Voltage (Min)3.6 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesLED Indicator
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 60°C