Panasonic Electric Works HC3-HPL-DC24V-F
HC3-HPL-DC24V-F picture photo
Mfg. Part Number
HC3-HPL-DC24V-F
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 24V
Datasheet Download
HC3-HPL-DC24V-F.pdf
Availability of HC3-HPL-DC24V-F
QUANTITY
HC3-HPL-DC24V-F Order Process
Ship out your order
Specifications of HC3-HPL-DC24V-F
Internal Part NumberEIS-HC3-HPL-DC24V-F
Coil TypeNon Latching
Coil Current37mA
Coil Voltage24VDC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Coil Power900 mW
Coil Resistance650 Ohms
Operating Temperature-50°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC3-HPL-DC24V-F
Related LinksHC3-HPL, HC3-HPL-DC24V-F Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC3-HPL-DC24V-F Details Description
Related parts for HC3-HPL-DC24V-F
FIXED IND 330UH 1.6A 212 MOHM TH datasheet.pdf
CBL RIBN 14COND 0.050 BLACK 300' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 13C OLIVE datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 19.5W datasheet.pdf