Panasonic Electric Works HC4ED-HP-DC12V
HC4ED-HP-DC12V picture photo
Mfg. Part Number
HC4ED-HP-DC12V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 12V
Datasheet Download
HC4ED-HP-DC12V.pdf
Availability of HC4ED-HP-DC12V
QUANTITY
HC4ED-HP-DC12V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC4ED-HP-DC12V
Internal Part NumberEIS-HC4ED-HP-DC12V
Coil TypeNon Latching
Coil Current75mA
Coil Voltage12VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)1A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Coil Power900 mW
Coil Resistance160 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC4ED-HP-DC12V
Related LinksHC4ED-H, HC4ED-HP-DC12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC4ED-HP-DC12V Details Description
Related parts for HC4ED-HP-DC12V
MOSFET P-CH 60V 180MA SOT-23 datasheet.pdf
FIXED IND 500NH 40A 0.88 MOHM datasheet.pdf
IC VCXO 3.3V 24-36MHZ 8-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC SMA datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB10 M32 datasheet.pdf
DETECT HEATER ELEMENT 85-264V datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf