Sullins Connector Solutions HCC10DRES-S13
HCC10DRES-S13 picture photo
Mfg. Part Number
HCC10DRES-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND
Datasheet Download
HCC10DRES-S13.pdf
Availability of HCC10DRES-S13
QUANTITY
HCC10DRES-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of HCC10DRES-S13
Internal Part NumberEIS-HCC10DRES-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCC10DRES-S13
Related LinksHCC10D, HCC10DRES-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCC10DRES-S13 Details Description
Related parts for HCC10DRES-S13
MOD PWR INLET W/SW PCB 2.5-3 PNL datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 27.4 OHM 1% AXL datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 297V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
RECEPTACLE HOUSING 2.5 WW 5POS datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 2512 datasheet.pdf