Sullins Connector Solutions HCC12DRTN-S93
HCC12DRTN-S93 picture photo
Mfg. Part Number
HCC12DRTN-S93
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
HCC12DRTN-S93.pdf
Availability of HCC12DRTN-S93
QUANTITY
HCC12DRTN-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of HCC12DRTN-S93
Internal Part NumberEIS-HCC12DRTN-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCC12DRTN-S93
Related LinksHCC12D, HCC12DRTN-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCC12DRTN-S93 Details Description
Related parts for HCC12DRTN-S93
FIXED IND 220UH 223MA 2.648 OHM datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CABLE 5COND 16AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 24V datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 45POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 35POS .050 THRUHL datasheet.pdf