Sullins Connector Solutions HCC17HEYH
HCC17HEYH picture photo
Mfg. Part Number
HCC17HEYH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
FML CRD EDGE .100 17POS HL LOW P
Datasheet Download
HCC17HEYH.pdf
Availability of HCC17HEYH
QUANTITY
HCC17HEYH Order Process
Ship out your order
Specifications of HCC17HEYH
Internal Part NumberEIS-HCC17HEYH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions17
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCC17HEYH
Related LinksHCC1, HCC17HEYH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCC17HEYH Details Description
Related parts for HCC17HEYH
CARD MARKER 1" A-J BLK/YLW 100PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC TRANSLATOR LEVEL 8CH 20TSSOP datasheet.pdf
RELAY SSR 25A 3PH SCREW 3PL datasheet.pdf
OSC XO 92.16MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf