Sullins Connector Solutions HCC20DETH
HCC20DETH picture photo
Mfg. Part Number
HCC20DETH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
FML CRD EDGE .100 40POS DR LOW P
Datasheet Download
HCC20DETH.pdf
Availability of HCC20DETH
QUANTITY
HCC20DETH Order Process
Ship out your order
Specifications of HCC20DETH
Internal Part NumberEIS-HCC20DETH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCC20DETH
Related LinksHCC2, HCC20DETH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCC20DETH Details Description
Related parts for HCC20DETH
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HM2H08P115LF SHROUD STYLE B LF datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TAPE VHB CONFORMABLE 12"X5YD datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN SMD BKWY HDR TIN 24POS datasheet.pdf
ACCES REDUCER PG 11-9 WITH O-RI datasheet.pdf
GDT 90V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
MCX BH JCK-AMC PLG RG-178 200MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 24QFN datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 40MA 640 MOHM SMD datasheet.pdf