Sullins Connector Solutions HCC20DETN
HCC20DETN picture photo
Mfg. Part Number
HCC20DETN
Brief Description
FML CRD EDGE .100 40POS DR LOW P
Datasheet Download
HCC20DETN.pdf
Availability of HCC20DETN
QUANTITY
HCC20DETN Order Process
Ship out your order
Specifications of HCC20DETN
Internal Part NumberEIS-HCC20DETN
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCC20DETN
Related LinksHCC2, HCC20DETN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCC20DETN Details Description
Related parts for HCC20DETN
RES 820 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 1.5KV X7R 1210 datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 7.62MM datasheet.pdf
SITE LICENSE FIR FILT GEN ECP2M datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 291 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 39MM datasheet.pdf