Vishay/Dale RNC55J5562BSB14
RNC55J5562BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5562BSB14
Brief Description
RES 55.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5562BSB14.pdf
Availability of RNC55J5562BSB14
QUANTITY
RNC55J5562BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5562BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5562BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)55.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5562BSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5562BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5562BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5562BSB14
RES SMD 680 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT VERT HV-100 26POS datasheet.pdf
NETWORK CABINET 19" 42U BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 15.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf