Sullins Connector Solutions HCC26HETN
HCC26HETN picture photo
Mfg. Part Number
HCC26HETN
Brief Description
FML CRD EDGE .100 26POS HL LOW P
Datasheet Download
HCC26HETN.pdf
Availability of HCC26HETN
QUANTITY
HCC26HETN Order Process
Ship out your order
Specifications of HCC26HETN
Internal Part NumberEIS-HCC26HETN
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions26
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCC26HETN
Related LinksHCC2, HCC26HETN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCC26HETN Details Description
Related parts for HCC26HETN
Crystal 50.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HEADER INVRTD 48POS STR datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 50VC SMA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 100 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE 28POS datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
MICRO 9C P 30" YEL FLOAT NI datasheet.pdf
OSC OCXO 10.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf