Sullins Connector Solutions HCC30DRTH-S734
HCC30DRTH-S734 picture photo
Mfg. Part Number
HCC30DRTH-S734
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
HCC30DRTH-S734.pdf
Availability of HCC30DRTH-S734
QUANTITY
HCC30DRTH-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of HCC30DRTH-S734
Internal Part NumberEIS-HCC30DRTH-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCC30DRTH-S734
Related LinksHCC30DR, HCC30DRTH-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCC30DRTH-S734 Details Description
Related parts for HCC30DRTH-S734
IC REG LDO 5V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
AC ADAPTER FOR A740 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1500V 2A TO-3PB datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf