Sullins Connector Solutions HCC40DRTN-S93
HCC40DRTN-S93 picture photo
Mfg. Part Number
HCC40DRTN-S93
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
HCC40DRTN-S93.pdf
Availability of HCC40DRTN-S93
QUANTITY
HCC40DRTN-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of HCC40DRTN-S93
Internal Part NumberEIS-HCC40DRTN-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCC40DRTN-S93
Related LinksHCC40D, HCC40DRTN-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCC40DRTN-S93 Details Description
Related parts for HCC40DRTN-S93
RES SMD 787 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 3W SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.48K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
SNSW 10A SCRW NONE datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 50V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM datasheet.pdf
OPTOISO PHOTOCELL OPTOCOUPLER datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0039UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf