Sullins Connector Solutions HCC50DETS
HCC50DETS picture photo
Mfg. Part Number
HCC50DETS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
FML CRD EDGE .100 100POS DR LOW
Datasheet Download
HCC50DETS.pdf
Availability of HCC50DETS
QUANTITY
HCC50DETS Order Process
Ship out your order
Specifications of HCC50DETS
Internal Part NumberEIS-HCC50DETS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCC50DETS
Related LinksHCC5, HCC50DETS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCC50DETS Details Description
Related parts for HCC50DETS
CORD 18AWG 3COND 118" BLACK SJT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B OTP 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR PRESS 60PSI DIFF 5V SIP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RING PERMA SEAL (SC-230-14T) datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 1.3MM 12-24VDC datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
OB BTS ET 17 ASY datasheet.pdf
CTV 28C 26#20 2#16 SKT J/N RE datasheet.pdf
270UF 400V 35X30MM 105C 5000H datasheet.pdf