| Internal Part Number | EIS-HCF1007-R42-R | |
| Standard Package | 700 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Series | HCF1007 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 420nH | |
| Tolerance | ±20% | |
| Current Rating | 26A | |
| Current - Saturation | 45A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.3 mOhm | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 100kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.398" L x 0.307" W (10.10mm x 7.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.262" (6.65mm) | |