Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCM0503-100-R
HCM0503-100-R picture photo
Mfg. Part Number
HCM0503-100-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.3A SMT
Datasheet Download
HCM0503-100-R.pdf
Availability of HCM0503-100-R
QUANTITY
HCM0503-100-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM0503-100-R
Internal Part NumberEIS-HCM0503-100-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHCM0503
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating2.8A
Current - Saturation2.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)132 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.203" L x 0.201" W (5.15mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM0503-100-R
Related LinksHCM050, HCM0503-100-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCM0503-100-R Details Description
Related parts for HCM0503-100-R
RES 200 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 90V 20KA datasheet.pdf
SSD 96GB SCSI datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
CONN SOCKET 8POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
AST BRITISH FUSE ASSORTMENT datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 1W LEADS datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf