Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCM0703-100-R
HCM0703-100-R picture photo
Mfg. Part Number
HCM0703-100-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 3.2A 77.6 MOHM
Datasheet Download
HCM0703-100-R.pdf
Availability of HCM0703-100-R
QUANTITY
HCM0703-100-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM0703-100-R
Internal Part NumberEIS-HCM0703-100-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHCM0703 Series Power Inductors
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHCM0703
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating3.2A
Current - Saturation7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)77.6 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.280" L x 0.268" W (7.10mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM0703-100-R
Related LinksHCM070, HCM0703-100-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCM0703-100-R Details Description
Related parts for HCM0703-100-R
IC FPGA 260 I/O 456FBGA datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX 1-8 16SO datasheet.pdf
RES SMD 2.8 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY TIN 8POS datasheet.pdf
2.0 WTB DUAL CONN REC HSG 30CKT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SUB-MIN SKT/CARRIER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 220 OHM 1% 300W datasheet.pdf