Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCM0703-1R0-R
HCM0703-1R0-R picture photo
Mfg. Part Number
HCM0703-1R0-R
Brief Description
FIXED IND 1UH 11A 10 MOHM SMD
Datasheet Download
HCM0703-1R0-R.pdf
Availability of HCM0703-1R0-R
QUANTITY
HCM0703-1R0-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM0703-1R0-R
Internal Part NumberEIS-HCM0703-1R0-R
Material - CorePowdered Iron
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating11A
Current - Saturation22A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)10 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.280" L x 0.268" W (7.10mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM0703-1R0-R
Related LinksHCM070, HCM0703-1R0-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCM0703-1R0-R Details Description
Related parts for HCM0703-1R0-R
IC Z8 MCU OTP 4K 44PLCC datasheet.pdf
TOOL DIE SET FOR ECONOSEAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf