Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCM0703-1R0-R
HCM0703-1R0-R picture photo
Mfg. Part Number
HCM0703-1R0-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 11A 10 MOHM SMD
Datasheet Download
HCM0703-1R0-R.pdf
Availability of HCM0703-1R0-R
QUANTITY
HCM0703-1R0-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM0703-1R0-R
Internal Part NumberEIS-HCM0703-1R0-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHCM0703 Series Power Inductors
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHCM0703
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating11A
Current - Saturation22A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)10 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.280" L x 0.268" W (7.10mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM0703-1R0-R
Related LinksHCM070, HCM0703-1R0-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCM0703-1R0-R Details Description
Related parts for HCM0703-1R0-R
IC OPAMP GP 480KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf