Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCM0703-2R2-R
HCM0703-2R2-R picture photo
Mfg. Part Number
HCM0703-2R2-R
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 8A 20 MOHM SMD
Datasheet Download
HCM0703-2R2-R.pdf
Availability of HCM0703-2R2-R
QUANTITY
HCM0703-2R2-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM0703-2R2-R
Internal Part NumberEIS-HCM0703-2R2-R
Material - CorePowdered Iron
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating8A
Current - Saturation14A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)20 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.280" L x 0.268" W (7.10mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM0703-2R2-R
Related LinksHCM070, HCM0703-2R2-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCM0703-2R2-R Details Description
Related parts for HCM0703-2R2-R
CONN MCX PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf