Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCM0703-330-R
HCM0703-330-R picture photo
Mfg. Part Number
HCM0703-330-R
Brief Description
FIXED IND 33.0UH 2.2A SMT
Datasheet Download
HCM0703-330-R.pdf
Availability of HCM0703-330-R
QUANTITY
HCM0703-330-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM0703-330-R
Internal Part NumberEIS-HCM0703-330-R
Material - CorePowdered Iron
Inductance33µH
Tolerance±20%
Current Rating1.8A
Current - Saturation2.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)242 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.280" L x 0.268" W (7.10mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM0703-330-R
Related LinksHCM070, HCM0703-330-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCM0703-330-R Details Description
Related parts for HCM0703-330-R
FIXED IND 6.8UH 135MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
TERM JCT,F/B SZ 21, 35 BUSS datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V 10% BX 1206 datasheet.pdf
CONN IDC 3POS 2.54MM 26AWG TIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32K FLASH 64QLP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 150MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf