Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCM0703-3R3-R
HCM0703-3R3-R picture photo
Mfg. Part Number
HCM0703-3R3-R
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 6A 30 MOHM SMD
Datasheet Download
HCM0703-3R3-R.pdf
Availability of HCM0703-3R3-R
QUANTITY
HCM0703-3R3-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM0703-3R3-R
Internal Part NumberEIS-HCM0703-3R3-R
Material - CorePowdered Iron
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating6A
Current - Saturation13.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)30 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.280" L x 0.268" W (7.10mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM0703-3R3-R
Related LinksHCM070, HCM0703-3R3-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCM0703-3R3-R Details Description
Related parts for HCM0703-3R3-R
CONN HEADR BRKWAY .100 10POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 1.43 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 976 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf