Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCM0703-8R2-R
HCM0703-8R2-R picture photo
Mfg. Part Number
HCM0703-8R2-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 4A 68 MOHM SMD
Datasheet Download
HCM0703-8R2-R.pdf
Availability of HCM0703-8R2-R
QUANTITY
HCM0703-8R2-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM0703-8R2-R
Internal Part NumberEIS-HCM0703-8R2-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHCM0703 Series Power Inductors
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHCM0703
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance8.2µH
Tolerance±20%
Current Rating4A
Current - Saturation7.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)68 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.280" L x 0.268" W (7.10mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM0703-8R2-R
Related LinksHCM070, HCM0703-8R2-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCM0703-8R2-R Details Description
Related parts for HCM0703-8R2-R
RES SMD 1.78 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
SWITCH SPDT 15A SPRING PLUNGER datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED PRISM BI-LVL YLW,GRN SMD datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 9.02MM datasheet.pdf
RES 132 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
WIRE DUCT SLOTTED datasheet.pdf
AB 7C 7#12 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP 4.7 UF 20% 50 V datasheet.pdf