Sullins Connector Solutions HCM10DSEI-S243
HCM10DSEI-S243 picture photo
Mfg. Part Number
HCM10DSEI-S243
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET
Datasheet Download
HCM10DSEI-S243.pdf
Availability of HCM10DSEI-S243
QUANTITY
HCM10DSEI-S243 Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM10DSEI-S243
Internal Part NumberEIS-HCM10DSEI-S243
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM10DSEI-S243
Related LinksHCM10DS, HCM10DSEI-S243 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCM10DSEI-S243 Details Description
Related parts for HCM10DSEI-S243
RES SMD 866 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 70POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf