Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCM1104-R20-R
HCM1104-R20-R picture photo
Mfg. Part Number
HCM1104-R20-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 200NH 32A 0.72 MOHM
Datasheet Download
HCM1104-R20-R.pdf
Availability of HCM1104-R20-R
QUANTITY
HCM1104-R20-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM1104-R20-R
Internal Part NumberEIS-HCM1104-R20-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHCM1104 Series High Current Power Inductors
Standard Package850
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHCM1104
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance200nH
Tolerance±20%
Current Rating32A
Current - Saturation45A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)0.72 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.437" L x 0.394" W (11.10mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM1104-R20-R
Related LinksHCM110, HCM1104-R20-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCM1104-R20-R Details Description
Related parts for HCM1104-R20-R
RES SMD 47 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
FUSE 2000A 550V 3FU/115 AR UR datasheet.pdf
BOARD DAUGHTER ADP8866 LFCSP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 10CFP datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC DO-214AB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 3A 20V SMA2 datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
PLUG ASSEMBLY, 250A, MSD datasheet.pdf