Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCM1305-4R7-R
HCM1305-4R7-R picture photo
Mfg. Part Number
HCM1305-4R7-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 27.0A SMT
Datasheet Download
HCM1305-4R7-R.pdf
Availability of HCM1305-4R7-R
QUANTITY
HCM1305-4R7-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM1305-4R7-R
Internal Part NumberEIS-HCM1305-4R7-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHCM1305
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating12A
Current - Saturation27A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)12.7 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.524" L x 0.480" W (13.30mm x 12.20mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM1305-4R7-R
Related LinksHCM130, HCM1305-4R7-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCM1305-4R7-R Details Description
Related parts for HCM1305-4R7-R
CONN HEADER .100 SINGL STR 19POS datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 6.1A 8.8 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 0.070 T/H GOLD datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 17POS 0.30MM R/A datasheet.pdf