Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCM1305-4R7-R
HCM1305-4R7-R picture photo
Mfg. Part Number
HCM1305-4R7-R
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 27.0A SMT
Datasheet Download
HCM1305-4R7-R.pdf
Availability of HCM1305-4R7-R
QUANTITY
HCM1305-4R7-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM1305-4R7-R
Internal Part NumberEIS-HCM1305-4R7-R
Material - CorePowdered Iron
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating12A
Current - Saturation27A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)12.7 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.524" L x 0.480" W (13.30mm x 12.20mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM1305-4R7-R
Related LinksHCM130, HCM1305-4R7-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCM1305-4R7-R Details Description
Related parts for HCM1305-4R7-R
DIODE GEN PURP 600V 30A TO220AC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 27K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 91NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf