Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCM1305-5R6-R
HCM1305-5R6-R picture photo
Mfg. Part Number
HCM1305-5R6-R
Brief Description
FIXED IND 5.60UH 22.0A SMT
Datasheet Download
HCM1305-5R6-R.pdf
Availability of HCM1305-5R6-R
QUANTITY
HCM1305-5R6-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM1305-5R6-R
Internal Part NumberEIS-HCM1305-5R6-R
Material - CorePowdered Iron
Inductance5.6µH
Tolerance±20%
Current Rating11.5A
Current - Saturation22A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)13.8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.524" L x 0.480" W (13.30mm x 12.20mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM1305-5R6-R
Related LinksHCM130, HCM1305-5R6-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCM1305-5R6-R Details Description
Related parts for HCM1305-5R6-R
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 12V datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 300V 3.2A PNL MNT datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 11POS STR datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENS 1500PSI 22MM M12-1.5 6G 5V datasheet.pdf
OSC XO 228.8188MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf