Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCM1305-R68-R
HCM1305-R68-R picture photo
Mfg. Part Number
HCM1305-R68-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 680NH 34A 1.33 MOHM
Datasheet Download
HCM1305-R68-R.pdf
Availability of HCM1305-R68-R
QUANTITY
HCM1305-R68-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM1305-R68-R
Internal Part NumberEIS-HCM1305-R68-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHCM1305
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance680nH
Tolerance±20%
Current Rating34A
Current - Saturation54A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.33 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.524" L x 0.480" W (13.30mm x 12.20mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM1305-R68-R
Related LinksHCM130, HCM1305-R68-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCM1305-R68-R Details Description
Related parts for HCM1305-R68-R
BATTERY PK S-HD 9.0V C SIZE ZINC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 6V datasheet.pdf
POST BIND STD 2 1/8"L GL EPOXY datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.32M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CONTROLLER SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 12.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 330MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 38POS datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 20% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf