Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCM1707-330-R
HCM1707-330-R picture photo
Mfg. Part Number
HCM1707-330-R
Brief Description
INDUCTOR 10.0A 33.0UH SMT
Datasheet Download
HCM1707-330-R.pdf
Availability of HCM1707-330-R
QUANTITY
HCM1707-330-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM1707-330-R
Internal Part NumberEIS-HCM1707-330-R
Material - CorePowdered Iron
Inductance33µH
Tolerance±20%
Current Rating9A
Current - Saturation10A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)37 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.677" L x 0.663" W (17.20mm x 16.85mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM1707-330-R
Related LinksHCM170, HCM1707-330-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCM1707-330-R Details Description
Related parts for HCM1707-330-R
CAP TANT 2.2UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD V-OUT 20-SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS 7.0X5.0 CMOS BLANK datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 40MA 35 OHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V DO213AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf