Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCM1707-470-R
HCM1707-470-R picture photo
Mfg. Part Number
HCM1707-470-R
Brief Description
INDUCTOR 7.50A 47.0UH SMT
Datasheet Download
HCM1707-470-R.pdf
Availability of HCM1707-470-R
QUANTITY
HCM1707-470-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM1707-470-R
Internal Part NumberEIS-HCM1707-470-R
Material - CorePowdered Iron
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating6.8A
Current - Saturation7.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)47 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.677" L x 0.663" W (17.20mm x 16.85mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM1707-470-R
Related LinksHCM170, HCM1707-470-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCM1707-470-R Details Description
Related parts for HCM1707-470-R
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR LP W/DET 8-DIP datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 5.4A 1212-8 datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 528 I/O 780FBGA datasheet.pdf
CONN BMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
9POS M PI FILT LARGE SC datasheet.pdf