Sullins Connector Solutions HCM28DRYS
HCM28DRYS picture photo
Mfg. Part Number
HCM28DRYS
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
HCM28DRYS.pdf
Availability of HCM28DRYS
QUANTITY
HCM28DRYS Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM28DRYS
Internal Part NumberEIS-HCM28DRYS
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM28DRYS
Related LinksHCM2, HCM28DRYS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCM28DRYS Details Description
Related parts for HCM28DRYS
SWITCH DIP SIDE-ACT SMD 7POS datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 28POS datasheet.pdf
CAP MICA 18PF 5% 100V 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 287 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 14.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RECEIVER MOD 868.35MHZ RX6001 datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf