Citizen Finedevice HCM4911000000ABJT
HCM4911000000ABJT picture photo
Mfg. Part Number
HCM4911000000ABJT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 11.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
HCM4911000000ABJT.pdf
Availability of HCM4911000000ABJT
QUANTITY
HCM4911000000ABJT Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM4911000000ABJT
Internal Part NumberEIS-HCM4911000000ABJT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHCM49
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency11MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.190" W (11.40mm x 4.83mm)
Height0.169" (4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM4911000000ABJT
Related LinksHCM49110, HCM4911000000ABJT Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
HCM4911000000ABJT Details Description
Related parts for HCM4911000000ABJT
RES 6.8 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 72POS STR datasheet.pdf
IDC CABLE - HPK20H/AE20M/X datasheet.pdf
CONN JACK .141" MINI PHONE 2COND datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 24V SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
STANDARD PTC 30% datasheet.pdf
IC LINE DRIVER 2CH ADSL2+ 16QFN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf