Citizen Finedevice HCM4916000000ABJT
HCM4916000000ABJT picture photo
Mfg. Part Number
HCM4916000000ABJT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
HCM4916000000ABJT.pdf
Availability of HCM4916000000ABJT
QUANTITY
HCM4916000000ABJT Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM4916000000ABJT
Internal Part NumberEIS-HCM4916000000ABJT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHCM49
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.190" W (11.40mm x 4.83mm)
Height0.169" (4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM4916000000ABJT
Related LinksHCM49160, HCM4916000000ABJT Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
HCM4916000000ABJT Details Description
Related parts for HCM4916000000ABJT
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOX PLSTC BLK/CLR 4.38"LX3.25"W datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 70.656MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 51POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS 1MM datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 60POS datasheet.pdf