Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE16K9
RNCF0805BKE16K9 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE16K9
Brief Description
RES SMD 16.9K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE16K9.pdf
Availability of RNCF0805BKE16K9
QUANTITY
RNCF0805BKE16K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE16K9
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE16K9
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE16K9
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE16K9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE16K9 Details Description
Related parts for RNCF0805BKE16K9
IC 4.55V SUPPLY MONITOR 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 9.76KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES 510 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 7.15M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf